Sezon urlopowy trwa, a wielu z Nas często na ostatnią chwilę rozgląda się za ubezpieczeniem wyjazdowym. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt właściwego dostosowania sum ubezpieczenia do realnych kosztów na jakie możemy być narażeni w danym kraju. A rzeczywistość z reguły wygląda tak, że przy niebagatelnych wydatkach związanych w wyjazdem próbujemy uszyć polisę z jak najtańszych materiałów….czy warto? Poniżej krótka lista (za: Mondial Assistance), która daje do myślenia.

Od czego trzeba zacząć?

Przede wszystkim wyrób sobie i członkom rodziny bezpłatną kartę EKUZ w NFZ. Czym jest EKUZ? Choć nie daje Ci ona gwarancji darmowego leczenia, to jednak dzięki niej jesteś traktowany jak obywatel danego kraju. Za darmo masz to, co mają mieszkańcy danego państwa, ale płacisz za to, za co oni płacą.

Gdzie koszty leczenia są najwyższe?

Najdroższe kraje to USA, Kanada oraz Singapur. Świadczenia medyczne są tam szczególnie drogie – wyjaśnia Tomasz Brożyna, dyrektor sprzedaży i marketingu Mondial Assistance. Z tego względu niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe np. PZU, w momencie zawarcia umowy ubezpieczenia turystycznego wskazują na konieczność ustalenia wysokości sumy ubezpieczenia nie mniejszej niż 200 000 zł w przypadku wyjazdu do USA. Mniejszy limit spowodowałby, że ubezpieczony w razie kilkudniowego pobytu w amerykańskim szpitalu musiałby dopłacać z własnej kieszeni.

 

Przykładowe koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych oraz transportu z miejsca zdarzenia

 

7 najistotniejszych elementów polisy turystycznej

1. Koszty leczenia – leczenie i hospitalizacja

Na terenie Europy, czyli tam gdzie honorowane są uprawnienia wynikające z posiadania EKUZ, bezpieczna suma gwarantowana to 20 000 euro. Jeżeli zamierzasz opuścić Stary Kontynent, to suma ta powinna wynosić minimum 30 000 – 40 000 euro. Jeśli z kolei zamierzasz udać się do kraju, który słynie z niebotycznych kosztów leczenia jak np. USA, Australia czy Kanada, to wówczas najlepszym rozwiązaniem jest polisa z nielimitowanymi kosztami leczenia.

Ważne! Osoby, u których zdiagnozowano trwałe schorzenie, muszą rozszerzyć ochronę o dodatek „choroby przewlekłe” (ubezpieczyciel nalicza dodatkową składkę za wyższe ryzyko), niektóre towarzystwa wymagają tego również od kobiet w ciąży.

2. NNW – gwarancja odszkodowania w razie wypadków

NNW – w razie jakiegokolwiek zdarzenia, w którym poniesiesz trwały uszczerbek na zdrowiu (np. złamiesz nogę, rękę, żebro, itp.) otrzymasz odszkodowanie finansowe (w razie śmierci otrzyma je najbliższa rodzina). Odszkodowanie jest wypłacane jako stosowny procent z sumy gwarantowanej (do wyboru jest wiele wariantów, od najmniejszych sum wysokości 5 000 zł aż po kwoty sięgające 100 000 euro).

3. OC – pokrycie kosztów w razie spowodowania nieumyślnego wypadku

OC w życiu prywatnym daje ochronę nie tyle nam, co naszemu portfelowi. W razie gdy będziemy (my albo nasi podopieczni) nieumyślnymi sprawcami wypadku z udziałem osoby trzeciej lub zniszczymy jej mienie, ewentualne odszkodowanie (o takie może ubiegać się poszkodowany w sądzie) zapłaci za nas ubezpieczyciel – oczywiście do wybranej sumy gwarantowanej.

4. Bagaż – rekompensata w razie zniszczenia czy kradzieży

Ochrona bagażu – w razie jego zniszczenia, zgubienia lub kradzieży otrzymasz częściową rekompensatę za utracone rzeczy osobiste. Osoby, które planują podróż samolotem mogą dodatkowo ubezpieczyć się od dostarczenia bagażu z opóźnieniem (zagubionego przez linie lotnicze).

5. Assistance – wsparcie i pomoc w razie nagłych wypadków w podróży

Assistance turystyczny to całodobowa, natychmiastowa pomoc w razie nagłych wypadków w podróży. W ramach tego ubezpieczenia centra pomocy wskażą, gdzie znajduje się najbliższy szpital, placówka medyczna czy lekarz specjalista, a także podpowiedzą, jak tam dotrzeć oraz jakie dokumenty mieć ze sobą. To także organizacja przyjazdu i zakwaterowania osoby towarzyszącej w razie pobytu ubezpieczonego w szpitalu, wyżywienie i zakwaterowanie za granicą w celu powrotu do zdrowia. To również gwarancja wsparcia w załatwieniu wszystkich formalności związanych z powrotem do kraju. Ubezpieczyciel w razie choroby czy śmierci gwarantuje także opiekę nad towarzyszącymi ubezpieczonemu w podróży niepełnoletnimi dziećmi. Niekiedy w ramach assistance medycznego oferowana jest organizacja kontynuacji leczenia na terenie Polski.

6. Sporty – ochrona dla aktywnych

Jeśli w czasie wyjazdu będziesz uprawiał jakąkolwiek aktywność fizyczną, koniecznie musisz sprawdzić, czy TU nie wymaga od Ciebie rozszerzenia ochrony. Wiele sportów ma status podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych. Brak  rozszerzenia  w razie wypadku podczas uprawiania aktywności wymienionej na liście ryzykownych sportów, będzie skutkował odmową pokrycia kosztów leczenia i niewypłaceniem odszkodowania za nieszczęśliwy wypadek.

W przypadku takich aktywności jak np. wycieczki górskie, jazda na nartach, rejsy na morzach, wyprawy do dżungli itp. koniecznie zadbaj o takie ubezpieczenie na wakacje, które zapewni Ci pokrycie kosztów ratownictwa (te za granicą są w 100% płatne przez osobę poszkodowaną). Warto ochroną objąć również sprzęt sportowy (przed kradzieżą, zgubieniem lub zniszczeniem).

7. Ratownictwo – zapewnienie zwrotu kosztów w razie akcji ratowniczej

Ratownictwo – zapewnia pokrycie kosztów akcji ratowniczych, np. na morzu czy w górach. Ubezpieczyciel sfinansuje transport śmigłowcem ratowniczym i działania wykwalifikowanych służb. Koszty ratownictwa zalecane są zwłaszcza osobom, które planują uprawianie aktywności fizycznych na otwartym terenie – w górach, na morzu, w dżunglach i opuszczonych miejscach.

(Źródło: http://www.finanse.egospodarka.pl)